Zdroj: Objevte pravou chuť
Když si připravujeme jídlo sami, máme plnou kontrolu nad výživou svého těla a nad chutí, kterou si dopřáváme. Mark Schatzker, autor zabývající se chutí, to nazývá „sílou chuti“. Ta je alternativou k umělému dochucování. Díky ní dokážeme skutečně ocenit každé sousto, které vložíme do úst. Sledujte celou epizodu níže a dozvíte se více.
Na přísadách a surovinách je něco neobyčejného
Hisato Nakahigashi
Majitel restaurace, který udává nové trendy ve sklízení produktů
REAGUJTE NA POTŘEBY SVÉHO TĚLA
Spisovatel a novinář píšící o gastronomii Mark Schatzer je přesvědčen, že naše tělo má přirozeně chuť na potraviny a živiny, které jsou potřebné pro zdraví, ale tento proces narušují umělá dochucovadla. Pokud budete svému tělu a jeho chutím naslouchat a vybírat jen kvalitní suroviny, uděláte velký kus práce pro udržení dobrého zdraví.
Základem dobrého jídla jsou vždy čerstvé, nejlépe lokální potraviny v bio kvalitě.
Zpět k základům
Vybírejte si takové potraviny, které jsou ručně vyrobené, ručně sbírané a překypují přirozenou chutí. Poznejte radost z pečení vašeho vlastního chleba pomocí kvalitních přísad nebo začněte rovnou sami sbírat plody přírody v okolí svého domova.
SKLIZEŇ DARŮ PŘÍRODY
ČERSTVÉ POTRAVINY Z MÍSTNÍ SKLIZNĚ
Satchiko a Hisato Nakahigashi mají na předměstí Kyóta restauraci oceněnou dvěma michelinskými hvězdami. Přísady pro svá jídla sbírají v okruhu 10 km od svého domova. Svým pokrmům tak mohou vdechnout čerstvou místní chuť a přispět tak ke gastronomickému zážitku ještě výjimečným emocionálním rozměrem.
Plodiny sklízené v blízkosti domova zaručují čerstvost.
NAJDĚTE SI SVŮJ ZDROJ
Navštivte naše stránky Pozvedáme chuť na novou úroveň a přečtěte si, jak kvalita jídla ovlivňuje výživu. Prostřednictvím naší aplikace si stahujte recepty na lahodné pokrmy.
Kuchyně, které šéfujete vy
Představte si kuchyň vybavenou spotřebiči, které se přizpůsobí vašim potřebám a chutím, abyste při vaření pokaždé dosáhli těch nejlepších výsledků. Spotřebiče z řady AEG Mastery díky vyspělým funkcím a intuitivnímu ovládání vždy splní vaše požadavky a pozvednou vaření na vyšší úroveň.
Buďte šéfem své kuchyně díky našim spotřebičům, které pohotově vyplní každé vaše přání.
CHLAZENÍ: ZAPOMENUTÁ FÁZE
Je zvláštní, že v době, kdy jsme k životnímu prostředí daleko vnímavější než dřív, zapomínáme tak často na to nejdůležitější, co nám dává – na potraviny. Naši odborníci tvrdí, že správné uchovávání jídla a správné nakládání se zbytky jídla mohou vést k novým chutím i větší tvořivosti. Sledujte celou epizodu a dozvíte se více.
Skladováním potravin nemusíte pouze přicházet o chuť, můžete ji rovněž získat
Ludwig Maurer
Chovatel krav Wagyu a šéfkuchař specializující se na maso
Revoluce chuti
Představte si, že vyhazujeme více než 1/3 vyprodukovaných potravin jen proto, že svým vzhledem nesplňují nesmyslně přísná kritéria „krásy“. Organizace Feedback založená Tristramem Stuartem používá tyto zcela nezávadné potraviny na různých akcích, aby na tento problém upozornila. A my můžeme svým dílem přispět také doma. Budeme-li skladovat správné potraviny na správných místech a při správných teplotách, budeme vyhazovat méně jídla a navíc si vychutnáme lahodnější pokrmy.
Na této akci organizace Feedback připravila obrovskou hostinu za použití zbytečně vyhozených potravin, které uvařila v největším hrnci v Evropě.
Méně odpadu, více chuti
Budeme-li více přemýšlet nad tím, jak chladíme potraviny, můžeme snížit množství vyhazovaného jídla a zlepšit čerstvost pokrmů. Chcete-li uchovat lepší chuť po delší dobu, musíte zabránit tomu, aby vaše potraviny ztrácely obsah vody. Naše technologie TwinTech® zvyšuje v chladničce vlhkost a pomáhá tak potravinám udržet si obsah vody i chuť. Vaše ingredience tak vydrží až třikrát déle čerstvé.
RADY PRO CHYTRÉ SKLADOVÁNÍ POTRAVIN
-
1Maso a ryby
Skladujte na dně vaší chladničky při nízké teplotě 1 až 3 °C
-
2Zralá zelenina a nápoje
Skladujte v horní části vaší chladničky při teplotě přibližně 4 až 5 °C
-
3Potraviny v plechovkách a zavařovací sklenice
Skladujte ve dveřích chladničky, kde je vyšší teplota 5 až 7 °C
Každému se líbí něco jiného
Platí to i pro ovoce a zeleninu. Lidé z iniciativy Culinary Misfits, kterou vedou Lea Brumsacková a Tanja Krakowská, přetvářejí takzvané „ošklivé potraviny“ na umění. Nabízejí širokou škálu nápojů smoothie, což je skvělý způsob, jak využít potraviny, které doma přebývají. Jak sami říkají: „Do nápoje smoothie můžete dát cokoli, i když je to měkké nebo přezrálé. Nikdo to nepozná.“
CO SE ZBYTKY?
Nedojedené pokrmy není nutné vyhazovat, pokud chcete prokázat trochu tvořivosti. Odbornice na výživu Niki Charalampopolouová vysvětluje, jak zamrazením zbytků jídla snížíte množství odpadu a usnadníte si přípravu lahodných zákusků.
NOVÁ PERSPEKTIVA
Se správnými technikami chlazení lépe uchováte přirozenou chuť potravin. Navštivte naše stránky Pozvedáme chuť na novou úroveň a přečtěte si vše, co potřebujete vědět o uchovávání potravin tak, aby zůstaly déle čerstvé.
Teplo: je čas znovu objevit vlhkost
Může tajemství nejlepšího vaření skutečně spočívat v úrovni vlhkosti a v nižší teplotě? Z Paříže jsme se přesunuli do Cali v Kolumbii, abychom se zabývali fenoménem tepla. Podle odborníků jsme nejrychlejší cestu k dokonalé chuti objevili už před více než 1000 lety. Nyní je čas, abychom starodávné technice dali moderní nádech. Sledujte celou epizodu níže a dozvíte se více.
Vaření není otázka času. Je to otázka teploty.
Hervé This
Otec molekulární gastronomie
Co vlastně znamená vaření?
Je to pouze použití tepla na potraviny? Způsob, jak zajistit, aby konzumace určitého pokrmu byla bezpečná? Nebo způsob, jak udělat pokrm chutnější? To je pouze část toho, čemu otec molekulární gastronomie Hervé This zasvětil svůj život. Hovořili jsme s ním, abychom zjistili, co mu jeho experimenty napověděly. Poodhalil nám i své tajemství, jak dokonale uvařit vejce.
Teplota mezi 67 a 68 °C vám zajistí nejchutnější a nejjemnější žloutek.
NÁVRAT KE KOŘENŮM
Použití vlhkosti při vaření je trik starý tisíc let, který spočívá v rovnoměrném rozvodu tepla, aby jídlo bylo šťavnatější a chutnalo lépe. Televizní šéfkuchařka Catalina Vélezová má za to, že se všichni chtějí vrátit k těmto kořenům a jíst opravdové jídlo. Příprava jídla v páře je starý trik, který stačí jen oživit. Vařením při nízké teplotě se zachovává výživová hodnota jídla a ingredience se tak zbytečně neznehodnotí.
Snižování teploty
Dáte-li do trouby 1 kilogram masa a upečete ho běžným způsobem, zůstane vám přibližně 700 gramů. Pokud ho ale budete péci při nižší teplotě, dostanete se mnohem blíže k hmotnosti, kterou jste do trouby vložili. Navíc všechny důležité šťávy uchováte uvnitř. Získáte tak jídlo, které má intenzivnější chuť a je šťavnatější.
Přidává při pečení v páře suchý horký vzduch a zajišťuje tak dokonalou zlatavě hnědou kůrku.
S párou bude vaše kůrka křupavější
Pára není určena pouze k přípravě masa a zeleniny. Použijete-li k pečení páru, střída bude vlhká, těsto vykyne výše a, co je nejdůležitější, získáte neuvěřitelnou kůrku. Přidaná vlhkost na povrchu těsta vytváří více škrobového gelu, který vede k větší křupavosti.
Pára na nové úrovni
Tu nejpokročilejší techniku přípravy jídla v páře používají zejména profesionální kuchyně. Nyní však můžete podobných výsledků dosáhnout i doma. Při vakuovém vaření zatavíte jídlo do vakuového sáčku a pak ho při nízké teplotě vaříte. Zachováte tím jeho výraznou chuť. Naše parní trouba SteamPro je vybavena funkcí vakuového vaření, takže si můžete dopřát fantastické chutě bez restaurační marže.
POUŽIJTE MÉNĚ TEPLA
Navštivte naše stránky Pozvedáme chuť na novou úroveň, kde získáte tipy na nové kuchařské techniky. Objevte, jaký vliv na chuť vašich jídel mají různé metody přípravy a různé teploty.
Zážitek: více než jen jídlo a pití
Představte si zvuk křupavé celerové natě. A teď se zamyslete, jak takový zvuk ovlivňuje zážitek z chuti. Šéfkuchař Jozef Youssef a profesor Charles Spence zkoumají přesně tento fenomén: jak naše ostatní čtyři smysly ovlivňují naše vnímání chuti i celkový stravovací zážitek. Sledujte celou epizodu níže a dozvíte se více.
Naše oči nám o jídle poskytují veškeré potřebné informace
Jozef Youssef
Projekt Kuchyňská teorie
Chuť: zážitek pěti smyslů
Zrak tvoří až 28 % vnímání chuti. Jedná se o teorii, kterou šéfkuchařka Jacques la Merdeová žene na sociální síti Instagram až do krajnosti. Tisícům uživatelů, kteří ji sledují, předkládá své talíře plné vytříbené chuti, které jsou ve skutečnosti připraveny z ingrediencí zakoupených na čerpací stanici, a demonstruje tak, jak oči ovlivňují naše vnímání jídla.
Využijte různé barvy a tvary potravin, které upoutají pozornost a podpoří tak chuť vašeho pokrmu.
Vizuální hody
Veškerá vizuální působivost jídla spočívá v technice přípravy. Přípravou v páře si jídlo uchovává více vitamínů a živin, ale také svůj vzhled. Listová zelenina uvařená v páře bude zelenější a maso šťavnatější a křehčí.
Chuť v plných barvách
-
1Červená
Červené pokrmy nám připomínají bobuloviny a vybízejí nás, abychom očekávali sladkou chuť.
-
2Zelená
Výrazné zelené barvy připomínají nezralé ovoce a evokují trpkou nebo kyselou chuť.
-
3Bílá
Bílé pokrmy nám připomínají sůl, takže očekáváme něco slaného.
Jídlo chutná lépe, když je krásně naservírované.
Christine Flynnová
alias šéfkuchařka Jacques la Merdeová
Dokonalé doladění detailů
Dokonalá chuť spočívá v detailech. Pro dobrý vizuální dojem vašeho jídla jsou naprosto zásadní také dobře ošetřené talíře a sklenice. Podle zjištění týmu projektu Kuchyňská teorie člověk zaznamená 10 % změnu ve vnímání sladké chuti jen použitím jiné barvy a tvaru talíře. Pokud mají talíře a sklenice takovou moc, musí být vždy ve špičkovém stavu.
Věnujte svým talířům a sklenicím zvláštní péči, zvýšíte tím vizuální dojem svého jídla.
NOVÝ ZÁŽITEK Z VAŘENÍ
Navštivte naše stránky Pozvedáme chuť na novou úroveň a přibližte se dokonalému zážitku. Inspirujte se nápady a radami a stáhněte si naši aplikaci pro chytré telefony.
Bonus: Salát Caesar trochu jinak
Salát Caesar naleznete na jídelním lístku restaurací po celém světě. I když mívá v závislosti na lokalitě různé podoby, zpravidla patří mezi oblíbené pokrmy. Různá pojetí salátu nás vedla k oslovení několika expertů, aby nám prostřednictvím dokumentu Tasteology představili svou osobitou verzi klasického salátu. Zajímá vás, zda se jim podaří pozvednout chuť na novou úroveň? To se dozvíte v epizodě níže.
Vaření je nejprve láska, pak umění a poté technika
Hervé This
Průkopník molekulární gastronomie
Přetvářejte, inovujte, zdokonalujte
Co se stane, když kuřecí maso nahradíte stařeným hovězím plemene wagyu? Nebo dokonce nepoužijete žádné maso? A jak se do chuti promítnou suroviny z místních zdrojů – třeba plodiny z farmy na předměstí Berlína nebo dary moře z Tichého oceánu? Bonusový díl hledá odpovědi i na tyto otázky.
Inovace klasického pokrmu je ideální způsob, jak dát průchod kuchyni, které je tvořivá i osobitá zároveň.
Dokonale vyvážený kontrast
Hervé This je přesvědčen, že tajemství salátu Caesar spočívá v dokonalém propojení protichůdných struktur a chutí. Krémový dresink z ančoviček doplňují křupavé krutony, zatímco parmezán dodává ostrou chuť grilovanému kuřecímu masu a šťavnatým listům salátu. Každé sousto proto představuje explozi kontrastních chutí.
VÝSLEDKY
Udržitelný Caesar ze zbytků
Iniciativa Culinary Misfits vtiskla klasickému pokrmu vegetariánskou a udržitelnou podobu bez zbytečného plýtvání. Tato verze kombinuje lokální ingredience, jako jsou řepa a listový salát, s dresinkem ze sezamové tahiny, mrkvovou natí a krutony ze zbylého chleba.
Neotřelá hovězí variace
Neohlížejte se na zvyklosti, zapomeňte na předsudky a zakomponujte do receptu suroviny, které máte nejraději. Ludwig Maurer proto vyměnil okoukané kuře a krutony za hovězí maso plemene wagyu a jemnému dresingu dodal říz přidáním octu a kaparů.
Jednoduchost, která funguje
Chutné a výživné jídlo vůbec nemusí být složité. Mark Schatzker do svého salátu zvolil šťavnaté kousky kuřete a čerstvě sklizené listy salátu. Pečlivě vybrané a kvalitní suroviny, které k dosažení dokonalé chuti vyžadují jen minimální dochucení, zkrátka fungují.
Caesar na tichomořský způsob
V dobrém jídle by se měly odrážet věci, které milujete. Šéfkuchařka Catalina Vélez čerpá inspiraci ze své rodné Kolumbie. Nechává ingredience, aby promlouvaly samy za sebe, a tak se v jejím salátu objevují původní domácí chutě uzeného žraloka, kmínu, kukuřičného chleba a sofrita.
Osobní nádech
Naše cvičení „Doladění klasického pokrmu“ dokládá, jak může být příprava jídla i jeho konzumace intimní. Je to rovněž příležitost rozvinout vaši osobní interpretaci známého receptu. Povolte uzdu své fantazii a připravte vskutku jedinečný kulinářský zážitek. Nedovolte ale, aby vaše cesta k ovládnutí skvělé chuti skončila pouze zde...
Kuchyně, které šéfujete vy
Představte si kuchyň vybavenou spotřebiči, které se přizpůsobí vašim potřebám a chutím, abyste při vaření pokaždé dosáhli těch nejlepších výsledků. Spotřebiče z řady AEG Mastery díky vyspělým funkcím a intuitivnímu ovládání vždy splní vaše požadavky a pozvednou vaření na vyšší úroveň.
Buďte šéfem své kuchyně díky našim spotřebičům, které pohotově vyplní každé vaše přání.
O DOKUMENTU TASTEOLOGY
Co se stane, když profesorovi psychologie, slavnému uživateli sítě Instagram, vědci nebo aktivistce v oblasti potravinového odpadu položíte stejné otázky jako šéfkuchařům? Všechny odpovědi se dozvíte v našem novém dokumentárním filmu Tasteology. Níže shlédněte upoutávku na tento film.
Co je Tasteology?
Tasteology je nový dokumentární film o tom, jak uvařit chutné, výživné a všem smyslům lahodící jídlo, navíc s ohledem na životní prostředí. Ve čtyřech dílech, které nesou názvy Zdroj, Chlazení, Teplo a Zkušenost jdeme nad rámec tradičních kuchařských programů. Můžete se nechat inspirovat k Pozvednutí chuti na novou úroveň v kuchyni i mimo ni.
Poznejte odborníky na chuť
Nový pohled na chuť
Dokument Tasteology vám přináší chuť ze zcela jiného úhlu pohledu. Sesbírali jsme názory a zkušenosti gastronomických expertů napříč celým společenským spektrem, od psychologie až po Instagram. Jedním z nich je chovatel krav Wagyu Ludwig Maurer. Jako odborník na všechno, co se týká masa, vysvětluje, jak nejlépe zachovat jeho čerstvost a nechat vyniknout jeho chuť.
A nyní nám dovolte, abychom představili i všechny naše ostatní úžasné experty.
-
Satchiko a Hisato Nakahigashiovi
Šéfkuchaři z japonského Kyóta, kteří udávají trend ve sklízení přírodních produktů.
-
Mark Schatzker
Autor knihy The Dorito Effect, ve které se zabývá umělými dochucovadly a zdravotní krizí, kterou zažívá Amerika.
-
Tristram Stuart
Autor z anglického Brightonu, který chce omezit dopad plýtvání potravinami na životní prostředí.
-
Culinary Misfits
Dvojice z Berlína, která aktivně vyhledává a používá „ošklivé“ potraviny, které by většina lidí vyhodila.
-
Hervé This
Pařížský gastrochemik, který se proslavil tím, že naučil svět uvařit vejce v myčce nádobí.
-
Catalina Vélezová
Jedna z nejvlivnějších latinskoamerických šéfkuchařek na světě a velká obhájkyně přípravy jídla pomocí páry.
-
Charles Spence
Profesor experimentální psychologie na oxfordské univerzitě, jehož výzkum se zaměřuje na stravovací zážitky.
-
Jozef Youssef
Kreativní ředitel a kuchařský patron gastronomického projektu Kuchyňská teorie, který vede spolu s Charlesem Spencem.
-
Jacques la Merdeová
Alias Christine Flynnová, slavná šéfkuchařka a populární přispěvatelka na síti Instagram s více než 125 tisíci sledujícími.
Kuchyně, které šéfujete vy
Představte si kuchyň vybavenou spotřebiči, které se přizpůsobí vašim potřebám a chutím, abyste při vaření pokaždé dosáhli těch nejlepších výsledků. Spotřebiče z řady AEG Mastery díky vyspělým funkcím a intuitivnímu ovládání vždy splní vaše požadavky a pozvednou vaření na vyšší úroveň.
Buďte šéfem své kuchyně díky našim spotřebičům, které pohotově vyplní každé vaše přání.